متادون (قرص)

شکل دارویی:

قرص های 5، 20 و 40 میلی گرمی

 

راهنمایی های عمومی

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

 • دستگاه ادراری ممکن است حذف متادون را افزایش دهد و در نتیجه غلظت پلاسما را کاهش دهد.
 • از مصرف همزمان این داروها با الکل خودداری کنید زیرا موجب اختلال در عملکرد سیستم اعصاب مرکزی و سیستم تنفسی می شود و خطر مرگ را در پی دارد.
 • متادون شدیدا  باعث اختلال در تمرکز می شود . در زمان مصرف این دارو از رانندگی و کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارد خودداری کنید.
 • فنی توئین یا ریفامپین ممکن است رسوب متابولیک متادون را افزایش دهد یا ریفامپین ممکن است متابولیسم متادون را افزایش دهد.
 • دارو های مخدر (اپیوئید) دیگر
 • مصرف همزمان متادون با داروی های آرامبخش و خواب آور، کشنده است.
 • ·         مصرف در بارداری و شیردهی:
 • دارو های خواب آور یا کند کننده تنفس
 • دارو های موثر بر سطح سروتونین بدن

مصرف متادون در دوران بارداری برای جنین خطرناک است و می تواند باعث زایمان زودرس شود . در دوره مصرف متادون از بارداری جلوگیری نمایید و در صورتی که در زمان مصرف متادون متوجه شدید که به صورت ناخواسته حامله شده اید سریعا با پزشک تماس بگیرید .جنین شما به متادون وابسته شده است و بعد از زایمان ، نوزاد باید تحت درمان تخصصی پزشکی باشد .

مصرف متادون دردوران شیردهی نیز ممنوع است . این دارو از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل شده و می تواند باعث کاهش تنفس نوزاد و مرگ ناگهانی نوزاد در خواب شود . در صورتی که باید از متادون در دوران شیردهی استفاده کنید ، به نوزاد شیر ندهید . در هر صورت شما باید دقیقا طبق نظر پزشک متخصص رفتار کنید .

هشدارها و احتیاطات:

این دارو اگر توسط کودکان استفاده شده یا خورده شود، ممکن است حتی باعث مرگ گرد.

مقدار و نحوه مصرف:

تجویز دارو برای درمان اعتیاد به مواد مخدر تنها از طریق پزشکان مجاز است.

همچنین به عنوان مهار کننده سندرم پرهیز از مصرف مواد مخدر معرفی شده است.

به عنوان ضد درد نیز استفاده می شود. توجه داشته باشید که برای کاهش درد زایمان توصیه می شود.

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند، ولی مقدار مصرف معمول این دارو به قرار زیراست:

دوز معمول افراد بالغ

ضد درد: خوراکی، 5 تا 20 میلی گرم هر چهار تا هشت ساعت. اگر درد شدید باشد و یا اگر بیمار نسبت به دارو تحمل داشته باشد ممکن است مقدار مصرف دارو افزایش یابد و یا فاصله بین دوز کاهش یابد.  

سرکوب کننده (سندرم مهلک مواد مخدر):  15 تا 40 میلی گرم خوراکی یک بار در روز به برای کنترل علائم ترک اعتیاد؛ دوز در فواصل یک یا دو روزه با توجه به پاسخ بیمار کاهش می یابد.

ترک دارو: دوز باید برای یک فرد تجویز شده باشد.

محدودیت های  معمول جهت تجویزبه افراد بالغ: تا 120 میلی گرم در روز.

دوز معمول برای کودکان

ضد درد: دوز دارو باید براساس سن و اندازه بیمار، توسط پزشک تجویز شود. استفاده از یک اقدام درجه بندی شده برای جلوگیری از دوز بالا در کودکان زیر 6 سال توصیه می شود.

سرکوب کننده (سندرم مهلک مواد مخدر): با توجه به نیازهای بیمار خاص، دارو باید توسط پزشک مشخص شود. مصرف دارو نباید بیش از 120 میلی گرم در روز باشد.

توجه: بیماران با سن بالای 18 سال ممکن است فقط پس از دو دوره کوتاه مدت (تا 30 روز) سم زدایی یا درمان های دارویی، موفق به برنامه های نگهداری متادون شوند.

یک دوره انتظار یک هفته ای بین سم زدایی و پذیرش برنامه نگهداری متادون مورد نیاز است.والدین، قیم قانونی و یا دیگر بزرگسالان مسئول تعیین‌شده توسط مرجع دولتی، باید رضایت خود را نسبت به چنین اقداماتی اعلام کنند.

قبل از شروع درمان ممکن است پزشکتان برای شما رژیم غذایی خاص قرار دهد. متادون را دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید . از مصرف بیش از دوره توصیه شده توسط پزشک خودداری کنید . متادون شدیدا اعتیادآور است و یک داروی مخدر صنعتی محسوب میشود . کاهش مصرف این دارو باید به صورت تدریجی و کاهش هفتگی و تحت نظر پزشک باشد . هیچ گاه قرص متادون رو پودر نکنید . استنشاق پودر متادون میتواند باعث مرگ شود . این دارو را به هیچ کس پیشنهاد نکنید و در صورتی که کسی به شما مصرف متادون را پیشنهاد نماید به هیچ وجه قبول نکنید.

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثرات درمانی خود ممکن است سبب بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، ولی همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود، در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

 • ممکن است بیشتر از اکثر مواد مخدر دیگر باعث یبوست شود.
 • با مصرف متادون در صورتی که هرگونه نشانه ای از آلرژی و حساسیت مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : قرمز شدن چشم همراه با خارش ، تورم لب و زبان ، خشک شدن دهان و گلو همراه با سرفه و عطسه ، تنگی نفس ، درد فاصله قفسه سینه ، التهاب صورت و …
 • خطرناک ترین عارضه مصرف متادون ، کاهش تنفس و مرگ ناگهانی در خواب است .

مسمویت و درمان

اگر شخصی در مصرف این دارو زیاده روی کرد باید سریعاً به اورژانس منتقل شود, مقدار زیاد مصرف این قرص می تواند خطر مرگ را در پی داشته باشد.

شرایط نگهداری:

 • در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.
 • دربسته بندی اصلی نگهداری شود.
 • از قراردادن در معرض نور مستقیم و رطوبت خوداری شود.
 • دوراز دسترس و دید کودکان نگهداری شود.