تولترودین (قرص  روکش دار)

نام ژنریک: تولترودین تارتارات

شکل دارویی:

قرص های 1 و 2 میلی گرم

مطالعه و درک اطلاعات ذیل برای شما بسیار سودمند می باشد.اگر به نکته ای نامفهموم برخورد کردید یا به اطلاعات بیشتری در مورد این دارو نیاز دارید با پزشک یا داروسازی خود مشورت کنید. قبل از استفاده از این دارو نکات زیردر نظر زیر نظر گرفته شود. این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز گردیده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه آن به دیگران خودداری کنید. در تصمیم گیری برای مصرف یک دارو باید خطرات ان در مقایل فواید حاصل از مصرف دارو سنجیده شود.

راهنمایی های عمومی:

درصورتیکه سابقه هر گونه واکنش غیر عادی یا آلرژیک به داروی تولترودین دارید و همچنین در صورت داشتن حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذا ها، مواد نگهدارنده یا رنگها، به پزشک خود اطلاع دهید. موارد منع مصرف موارد زیر شامل موارد زیر می باشد:

  • در صورت حساسیت به تولترودین پزشک معالج خود را مطلع نمایید.
  • در صورت ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه، احتباس اداری و انسداد دستگاه اداری، مشکلات معده، مشکلات کبد و کلیه پزشک خود را مطلع نمایید.

 

مقدار مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف خوراکی معمول این دارو به قرارزیراست:

بزرگسالان: 1 تا 2 میلی گرم در روز

کودکان: توسط پزشک متخصص

تداخلات دارویی:

اگر همزمان با این دارو، هر دارویی حتی داروهای بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامنی یا غذایی را مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. مخصوصاً مهم است که پزشک شما از مصرف داروهای زیر اطلاع داشته باشد:

SSR1، مهار کننده P4503A5 ،  P4503A4، داروهای آنتی آریتمی، داروهای مدر تیازیدی و داروهای ضد بارداری

روش مصرف مناسب این دارو:

قبل از شروع درمان ممکن است پزشکتان برای شما رژیم غذایی خاص قرار دهد. این دارو را همیشه طبق دستور پزشک مصرف نمایید و در صورت هر گونه شبه با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

دوز فراموش شده:

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، دوز بعدی را در زمان مقرر خود مصرف نمایید از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده وبه رژیم منظم قبلی برگردید و هرگز دوز دارو را دور نکنید.

مصرف بیش از حد (مسمومیت):

در صورتی که مصرف اتفاقی بیش از حد توصیه شده، با پزشک خود صحبت نمایید. ممکن است درمان پزشکی نیاز باشد.

قطع مصرف:

از قطع خودسرانه مصرف دارو اجتناب نمایید مگر با دستور پزشک.

هشدارها و احتیاطات:

در صورت بوجود آمدن مشکلات مصرف این دارو با احتیاطات خاص باشد و پزشکتان قبل از تجویز بایستی مطلع گردد. در موارد زیر نیز در مصرف این دارو دقت بیشتری باید شود:

بارداری: مطالعات بررسی حیوانات نشان داده است که این دارو باعث کاهش وزن جنین می شود چنانچه باردارید پزشک معالج را مطلع نمایید.

شیردهی : در حال حاضر مدرکی مبنی بر ترشح دارو در شیر مادر وجود ندارد تنها با نظر پزشک متخصص امکان پذیر می باشد.

Eاین دارو باعث خواب آلودگی، سرگیجه، اختلال بینایی و خشکی دهان می شود.

عوارض جانبی:

هر دارو در کنار اثرات مفید خود دارای یک سری اثرات ناخواسته می باشد. اگر چه تمام این اثرات ناخواسته در یک فر بروز نمی کند اما در صورت بروز هر مشکلی به پزشک مراجعه کنید.عوارض جانبی این دارو با آگاهی از آن و مشورت با پزشک قابل پیش بینی و قابل رفع می باشد. به خاطر داشته باشید که عوارض داروها به مراتب کمتر از عوارض عدم مصرف آنها می باشد.عوارض جانبی شایع تر شامل:

  • اختلال دید، وجود خون یا کدورت در ادرار، دفع اداری همراه با درد و سوزش، تکرار ادرار، دردهای شکمی، درد قفسه سینه، یبوست، اسهال، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، چشم، سردرد و ضربان قلب نامنظم

شرایط نگهداری:

  • در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • دربسته بندی اصلی نگهداری شود.
  • از قراردادن در معرض نور مستقیم و رطوبت خوداری شود.
  • پس از اتمام تاریخ انقضا استفاده نشود.
  • از مصرف جعبه هایی که خراب شده اند یا دستکاری شده اند خودداری کنید.
  • دوراز دسترس و دید کودکان نگهداری شود.