مزالازین (قرص)

شکل دارویی:

قرص های 250 و 500 میلی گرمی

مطالعه و درک اطلاعات ذیل برای شما بسیار سودمند می باشد.اگر به نکته ای نامفهموم برخورد کردید یا به اطلاعات بیشتری در مورد این دارو نیاز دارید با پزشک خود یا داروساز مشورت کنید. قبل از استفاده از این دارو نکات زیردر نظر گرفته شود. این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز گردیده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه آن به دیگران خودداری کنید. در تصمیم گیری برای مصرف یک دارو باید خطرات آن در مقابل فواید حاصل از مصرف دارو سنجیده شود.

موارد مصرف دارو:

مزالازین  برای درمان موضعی التهاب روده بزرگ و راست روده می باشد و باعث کاهش التهاب در فاز حاد بیماری التهابی روده مزمن و همچنین پیشگیری از عود آن در دوره های بهبودی می گردد. قرص های مقاوم به اسید معده مزالازین در بیماری کولیت  اولسراتیو( بیماری التهابی روده بزرگ مزمن)، پروکتیت ( التهاب راست روده) و پروکتو سیگموئیدیت استفاده می شود.

راهنمایی عمومی:

درصورتیکه سابقه هر گونه واکنش غیر عادی یا آلرژیک به داروی مزالازین دارید و همچنین در صورت داشتن حساسیت به هر ماده دیگری مانند غذا ها، مواد نگهدارنده یا رنگها، به پزشک خود اطلاع دهید. موارد منع مصرف شامل موارد زیر می باشد:

 • اگر سابقه حسایت به داروهای سالیسیلات ها ، آسپرین، سولفاسالازین دارید.
 • چنانچه مبتلا به بیماری های گوارشی نظیر پیلور یا ( انسداد  در دستگاه گوارش) یا بیماری های ریوی ( به ویژه آسم) هستید، درمان شما باید با احتیاط شروع شود.
 • بیماران دچار مشکلات نادر ارثی  عدم تحمل گالاکتوز، کمبود لاکتوز یا سوء جذب گلوکز – گالاکتوز،  باید قبل از شروع درمان توصیه های پزشکی لازم را دریافت کنند.
 • مصرف مزالازین فقط در صورت عملکرد طبیعی کلیه و کبد توصیه می شود. چنانچه دچار اختلال کلیوی و یا کبدی هستید لطفاً پزشک یا داروسازی را مطلع نمایید.
 • اگر متوجه هر گونه خونریزی به دلیل ( اسهال خونی)، خونریزی زیر پوستی نقطه ای، گلودرد و تب مداوم، شدید بلافاصله درمان را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت نمایید.

 

مقدار مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف خوراکی معمول این دارو به قرارزیراست:

برای درمان بیماری التهابی مزمن روده در بزرگسالان:

فاز حاد: مصرف یک عدد قرص 500 میلی گرم سه بار در روز حداکثر تا 4.8 گرم

درپیشگیری از عود بیماری: به عنوان درمان نگهدارنده پس از آنکه یک مرحله حاد فروکش کرده است: شیاف (1000 میلی گرم) در زمان خواب استعمال گردد

 • مصرف و ایمنی مزالازین در کودکان زیر 15 سال مورد بررسی قرار نگرفته است.

تداخلات دارویی:

اگر همزمان با این دارو، حتی داروهای بدون نسخه، گیاهی یا مکمل ویتامینی مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید، به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. مخصوصاً مهم است که پزشک شما از مصرف داروهای زیر اطلاع داشته باشد:

 • وارفارین، آزاتیوپرین، مرکاپتوپورین وضد انعقاد Phenprocoumon  و آسپرین، ضد التهاب غیر استروئیدی ، داروی سایتواستاتیک تیوگوانین، لاکتولوز، امپرازول

آنتی اسید جذب دارو را سخت تر می کند.

 

 

روش مصرف مناسب این دارو:

قبل از شروع درمان ممکن است پزشک معالج برای شما رژیم غذایی خاص قرار دهد. این دارو را همیشه طبق دستور مصرف نمایید و در صورت هر گونه مشکل با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید. بهتر است قرص ر اقبل از وعده غذایی و به همراه یک لیوان مایعات مصرف نمایید.

دوز فراموش شده:

اگر مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، دوز بعدی را در زمان مقرر خود مصرف نمایید از مصرف دوز فراموش شده منصرف شده وبه رژیم منظم قبلی برگردید.

مصرف بیش از حد:

در صورت مصرف اتفاقی بیش از حد توصیه شده، با پزشک خود صحبت نمایید. ممکن است به درمان پزشکی نیاز باشد.

قطع مصرف:

مزالازین را دقیقاً همانطور که پزشک شما تجویز کرده مصرف نمایید و از قطع ناگهانی دارو بعد از یک دوره بهبودی خودداری نمایید، زیرا موجوب عود بیماری و بروز علائم درد ناک می شود

هشدارها و احتیاطات:

در صورت بوجود آمدن مشکلات، مصرف این دارو با احتیاطات خاص باشد و پزشک را از آنها مطلع گردد. در موارد زیر نیز در مصرف دارو  باید دقت بیشتری شود:

پزشک شما در طول دوره درمان، آزمایشات منظم بررسی عملکرد کلیه ، کبد، ریه و خون را در نظر خواهد داشت و توصیه می شودکه این آزمایشات را به موقع انجام دهید.

مصرف این دارو باعث نتایج غیر معمول همانند افزایش بیلی روبین، SGPT، SGOT در نتایج آزمایش خون می شود.

بارداری وشیردهی: مزالازین در شیر مادر ترشح می شود. در طول دوره بارداری و شیردهی باید با مشورت پزشک یا داروساز مصرف شود.

عوارض جانبی:

هر دارو در کنار اثرات مفید خود دارای یک سری اثرات ناخواسته می باشد. اگر چه تمام این اثرات ناخواسته در یک فرد بروز نمی کند اما در صورت بروز هر مشکلی به پزشک مراجعه کنید.عوارض جانبی این دارو با آگاهی از آن و مشورت با پزشک قابل پیش بینی و قابل رفع می باشد. به خاطر داشته باشید که عوارض داروها به مراتب کمتر از عوارض عدم مصرف آنها می باشد.عوارض جانبی شامل:

 • عوارض شایع: استفراغ، شکم درد، اسهال، سوء هاضمه، بثورات جلدی، درد مفاصل
 • عوارض غیر شایع: افزایش تعداد گرانولوسیت ائوزینوفیل، سوزن شدن و بی حسی پوست، نفخ، کهیر
 • عوارض نادر: التهاب پریکارد
 • عوارض بسیار نادر: کاهش سلول های خونی ( کاهش پلاکت و افزایش خونریزی)، بیماری ریوی ( اسکار بافت ریه)، همراه با تجمع مایع در ریه ها، پنومونی، التهاب لوزالمعده ( همراه با درد پشت و قیمت فوقانی شکم)، نارسایی کلیه، کاهش تولید اسپرم، افزایش میزان تست های عملکرد کبدی، هپاتیت و علائم شبیه سرما خوردگی، ریزش مو.
 • عوارض ناشناخته: بیماری شبه لوپوس، کاهش وزن

شرایط نگهداری:

 • مزالازین مقاوم در برابر اسید معده، نباید در دمای بالاتر از 25 درجه سانتی گراد نگهداری گردد .
 • دربسته بندی اصلی نگهداری شود.
 • از قراردادن در معرض نور مستقیم و رطوبت خوداری شود.
 • پس از اتمام تاریخ انقضاء استفاده نشود.
 • از مصرف جعبه هایی که خراب شده یا دستکاری شده اند، خودداری کنید.
 • دوراز دسترس و دید کودکان نگهداری شود.