ویتامین ث 250  با طعم انبه

شکل دارویی:

قرص های جویدنی 250 میلی گرمی

 

این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه مصرف آن به دیگران خوداری نمایید.

راهنمایی های عمومی

قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک خود مشورت نمایید:

دوزهای بالای ویتامین C ممکن است اثرات هیپوپروترومبینمی ضد انعقاد های خوراکی را کاهش دهد. همچنین دفع سالیسیلات ها را کاهش می دهد. مصرف طولانی دوز های بالای ویتامین Cممکن است سطح خونی پروپرانولول و استامینوفن را کاهش دهد. ویتامین Cمیزان بروز تحمل به نیترات ها را نیز کاهش می دهد. 

  • ·         مصرف در بارداری و شیردهی:

گروه A .درصورت مصرف بیش از مقادیر توصیه شده درگروه  C قرار می گیرد.

بی ضرری مصرف دارو در مادران شیرده ثابت نشده است و باید با احتیاط مصرف شود

هشدارها و احتیاطات:

تجویز دوزهای زیاد، در بیماران با کمبود G6PD ، هموکروماتوز، تالاسمی، آنمی داسی شکل، بیماران مستعد نقرس یا سنگهای کلیه باید با احتیاط صورت گیرد.

مقدار و نحوه مصرف:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند، ولی مقدار مصرف معمول این دارو به قرار زیراست:

روزانه یک تا دو قرص جویدنی (250 میلی گرم ) به همراه غذا.

ویتامین ( یک ویتامین محلول در آب) برای سنتز و نگهداری کلاژن و مواد داخل سلولی بافتهای بدن، عروق خونی، غضروف، استخوانها، دندانها، پوست و تاندونها ضروری می باشد. برای ترمیم زخم و مقاومت در برابر عفونت لازم است. آنتی اکسیدانی قوی و عامل احیاء کننده اساسی برای بسیاری از فعالیت های آنزیمی سلول و فرآیند های نقل و انتقال الکترون می باشد. در متابولیسم کربوهیدراتها، تبدیل اسید فولیک به اسید فولینیک ، متابولیسم فنیل آلانین و تیروزین و در حفظ تون و یکپارچگی عروق نقش مهمی ایفاء می کند. از آنجایی که بدن انسان قادر به سنتز ویتامین C نمی باشد، بنابراین باید آن را به صورت روزانه و از منابع خارج از بدن تامین نماید.

در پیشگیری و درمان اسکوروی - به عنوان آنتی اکسیدان در فرمولاسیون فرآورده های دارویی و صنایع غذایی- همراه با دفروکسامین در درمان تالاسمی (به منظور افزایش خاصیت شلات کننده دفروکسامین)- در فقر آهن به منظور افزایش جذب گوارشی آهن- مت هموگلوبینمی و نیز برای اسیدی کردن ادرار بکار می رود. همچنین گفته می شود در موارد زیر نیز این ویتامین میتواند موثر باشد، اگر چه باید مطالعات بیشتر برای اثبات این گفته صورت گیرد:

آلزایمر، آترواسکلروز، سرطان، سرماخوردگی، ترومبوسیتوپنی، پره اکلامپسی، بهبود زخم، آسم

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثرات درمانی خود ممکن است سبب بروز برخی عوارض ناخواسته نیز شود، ولی همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود،

در دوزهای معمول دارو به خوبی تحمل می شود.

مسمویت و درمان

در صورت مصرف بیش از مقدار تجویز شده و بروز واکنشهای حساسیتی، بلافاصله دارو را قطع کنیدو بیمار را به بیمارستان یا مرکز کنترل مسمومیتها  منتقل نمایید.

شرایط نگهداری:

  • در دمای زیر 30 درجه سانتی گراد نگهداری شود.
  • دربسته بندی اصلی نگهداری شود.
  • از قراردادن در معرض نور مستقیم و رطوبت خوداری شود.
  • دوراز دسترس و دید کودکان نگهداری شود.